Musk’ın ABD için kurduğu casus uydu ağına Rusya’dan sert tepki: ‘Meşru hedef’

Rusya, ABD istihbaratının SpaceX gibi ticari uydu operatörlerini kullanmaya yönelik çabalarından haberdar olduğunu açıkladı ve bu adımların SpaceX uydularını meşru hedefler hâline getirdiğini belirtti.

Reuters’ta 16 Mart’ta yer alan ve konuya yakın beş kaynağa dayandırılan bir haberde, ABD’li milyarder iş insanı Elon Musk’ın sahibi olduğu SpaceX’in ABD’nin istihbarat kurumlarıyla yaptığı anlaşmayla yüzlerce uydudan oluşan casus bir uydu ağı kurduğu iddia edilmişti.

Kaynakların verdikleri bilgiye göre, casus uydu ağı SpaceX’in Starshield birimi tarafından, casus uyduları yöneten bir istihbarat kurumu olan Ulusal Keşif Ofisi (NRO) ile 2021 yılında imzalanan 1,8 milyar dolarlık sözleşme kapsamında inşa ediliyor.

Kaynaklar, sistemin başarılı olması hâlinde programın ABD hükümeti ve ordusunun dünyanın hemen her yerindeki potansiyel hedefleri hızlı bir şekilde tespit etme yeteneğini ciddi ölçüde geliştireceğini söylemişlerdi.

Rusya Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Maria Zaharova gazetecilere yaptığı açıklamada, “Washington’un kendi askeri uzay alanındaki hedefleri için özel sektörü kullanma çabalarının farkındayız” dedi. Zaharova, bu tür sistemlerin “askeri olanlar da dahil olmak üzere misilleme tedbirleri için meşru hedef hâline geldiğini” söyledi.

ÇİN DE TEPKİ GÖSTERMİŞTİ

Çin ordusu ve devlet medyası da bir süre önce haberlere tepki göstererek, ABD’yi küresel güvenliği tehdit etmekle suçlamıştı.

Çin Halk Kurtuluş Ordusu (PLA) tarafından yönetilen bir sosyal medya hesabında, SpaceX programının ABD’nin “utanmazlığını ve çifte standartlarını” ortaya çıkardığı belirtilmişti.

PLA tarafından yönetilen bir hesap olan Junzhengping, sosyal medya platformu Weibo’da yaptığı açıklamada, “Dünya çapındaki tüm ülkeler tetikte olmalı ve ABD hükümetinin yarattığı yeni ve hatta daha büyük güvenlik tehditlerine karşı korunmalı” demişti.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x